Skip to content

424 State Hwy 156Trenton, NJ 08620

Built 1930

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Nov 27, 2013

Property Information

Block2682
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
30%
Improvement Value:$152,200
70%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,608+6.7%
2024$7,131+1.2%
2023$7,045-0.3%
2022$7,066+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6187, Page 1729Recorded2/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1930