Skip to content

370 State Hwy 156Trenton, NJ 08620

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block2682
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
29%
Improvement Value:$142,800
71%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,126+6.7%
2024$6,679+1.2%
2023$6,598-0.3%
2022$6,618+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,436DeedBook 6572, Page 659Recorded10/24/2024

Property Sale

Sale
$209,900

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 6350, Page 1748Recorded12/5/2018

Property Sale

SaleMulti
$141,500
DeedBook 2714, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1950