Skip to content

246 Murray AveTrenton, NJ 08620

Built 1986
Other Exempt

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block2683
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
29%
Improvement Value:$168,200
71%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,779-0.3%
2022$7,803+3.4%
2021$7,545+0.9%
2020$7,481+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 6437, Page 120

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,716DeedBook 6437, Page 120Recorded4/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$322,500
DeedBook 5148, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1986