Skip to content

116 Murray AveTrenton, NJ 08620

Built 1964

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block2683
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
29%
Improvement Value:$174,200
71%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,634+6.7%
2024$8,092+15.9%
2023$6,980-0.3%
2022$7,001+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,386DeedBook 6458, Page 411Recorded9/28/2021

Property Sale

SaleMulti
$227,000
DeedBook 6129, Page 517

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 2093, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1964