Skip to content

146 Van Kannel AveTrenton, NJ 08620

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block2685
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page321

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage819
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
39%
Improvement Value:$90,600
61%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,198+6.7%
2024$4,872+1.2%
2023$4,813-0.3%
2022$4,828+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft819DeedBook 6484, Page 930Recorded5/2/2022

Property Sale

SaleMulti
$63,900
DeedBook 2349, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1950