Skip to content

117 Van Kannel AveTrenton, NJ 08620

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 1987

Property Information

Block2685
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page321

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
34%
Improvement Value:$111,300
66%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,684+7.0%
2024$5,312+1.3%
2023$5,245-0.3%
2022$5,262+3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940