Skip to content

325 State Hwy 156Trenton, NJ 08620

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 29, 2022

Property Information

Block2686
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,300
26%
Improvement Value:$183,200
74%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,687+6.7%
2024$8,142+2.0%
2023$7,985-0.3%
2022$8,009+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,744DeedBook 6477, Page 1743Recorded3/14/2022

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 6477, Page 1743

Property Sale

SaleMulti
$154,900
DeedBook 2808, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1994