Skip to content

395 State Hwy 156Trenton, NJ 08620

Built 1940

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 16, 2019

Property Information

Block2686
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
33%
Improvement Value:$120,900
67%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,329+6.7%
2024$5,932+1.2%
2023$5,860-0.3%
2022$5,878+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6361, Page 476Recorded3/19/2019

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 6361, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1940