Skip to content

589 Ydv-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2002

Property Information

Block2690
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page320

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
31%
Improvement Value:$206,900
69%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,516+6.7%
2024$9,856+1.2%
2023$9,737-0.3%
2022$9,767+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2791, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1958