Skip to content

609 Ydv-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 2001

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Dec 22, 2000

Property Information

Block2690
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page320

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
26%
Improvement Value:$310,600
74%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,730+6.7%
2024$13,807+1.2%
2023$13,639-0.3%
2022$13,681+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 3980, Page 291