Skip to content

752 Grove-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 1848

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 25, 1993

Property Information

Block2690
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page330

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,700
49%
Improvement Value:$92,000
51%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,118+7.0%
2024$5,719+1.3%
2023$5,646-0.3%
2022$5,664+3.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2689, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1848