Skip to content

596 Grove-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 1936

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block2690
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page328

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,115
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
38%
Improvement Value:$105,900
62%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,054+6.7%
2024$5,675+1.2%
2023$5,606-0.3%
2022$5,623+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 6171, Page 1293

Property Built

Built

Year Built: 1936