Skip to content

41 Clarendon Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block2694
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page321

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
29%
Improvement Value:$164,800
71%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,207+6.7%
2024$7,693+29.3%
2023$5,948-0.3%
2022$5,967+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,462DeedBook 6448, Page 845Recorded7/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6162, Page 1968

Property Built

Built

Year Built: 1965