Skip to content

221 State Hwy 156

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Dec 12, 2014

Property Information

Block2684
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page321

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
29%
Improvement Value:$139,300
71%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,956+6.7%
2024$6,520+1.2%
2023$6,441-0.3%
2022$6,461+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 6209, Page 634Recorded12/24/2014

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 6182, Page 1715Recorded11/18/2013

Property Sale

SaleMulti
$131,800
DeedBook 3961, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1960