Skip to content

164 Springdale AveTrenton, NJ 08620

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 1996

Property Information

Block2695
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page321

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
39%
Improvement Value:$118,900
61%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,868+6.7%
2024$6,438+1.2%
2023$6,360-0.3%
2022$6,379+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940