Skip to content

18 Bethel AveTrenton, NJ 08620

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block2688
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page328

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
41%
Improvement Value:$105,800
59%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,364+6.7%
2024$5,965+1.2%
2023$5,893-0.3%
2022$5,911+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 6208, Page 399

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 6208, Page 399Recorded12/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950