Skip to content

102 Hillwood AveTrenton, NJ 08620

Built 1952

Last Sale Date
Jan 29, 2003

Property Information

Block2698
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
41%
Improvement Value:$106,700
59%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+6.7%
2024$5,995+1.2%
2023$5,922-0.3%
2022$5,941+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952