Skip to content

122 Hillwood AveTrenton, NJ 08620

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block2698
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
37%
Improvement Value:$127,400
63%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,126+6.7%
2024$6,679+1.2%
2023$6,598-0.3%
2022$6,618+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$432,000
Sq Ft1,284DeedBook 6573, Page 1445Recorded11/7/2024

Property Built

Built

Year Built: 1952