Skip to content

1 Village DrTrenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block2707
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,826
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
30%
Improvement Value:$203,400
70%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241+6.7%
2024$9,599+1.2%
2023$9,482-0.3%
2022$9,511+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,826DeedBook 6254, Page 532Recorded6/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965