Skip to content

5 Village DrTrenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block2707
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,935
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
29%
Improvement Value:$210,300
71%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,438+6.7%
2024$9,783+1.2%
2023$9,665-0.3%
2022$9,695+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,935DeedBook 6460, Page 743Recorded10/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2839, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1960