Skip to content

9 Village DrTrenton, NJ 08620

Built 1958

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 31, 1997

Property Information

Block2707
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
32%
Improvement Value:$179,000
68%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,335+6.7%
2024$8,750+1.2%
2023$8,644-0.3%
2022$8,670+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3260, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1958