Skip to content

11 Village DrTrenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$154,500
Last Sale Date
Aug 4, 1999

Property Information

Block2707
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
35%
Improvement Value:$159,700
65%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,623+6.7%
2024$8,082+1.2%
2023$7,985-0.3%
2022$8,009+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$154,500
DeedBook 3670, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1960