Skip to content

14 Elkshead TerrTrenton, NJ 08620

Built 1988

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block2708
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,374
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
23%
Improvement Value:$274,600
77%
Total Assessment$358,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,641+6.7%
2024$11,848+1.2%
2023$11,704-0.3%
2022$11,740+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$468,000
Sq Ft2,374DeedBook 6450, Page 806Recorded7/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 2446, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1988