Skip to content

12 Elkshead TerrTrenton, NJ 08620

Built 1988

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block2708
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,307
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
25%
Improvement Value:$276,800
75%
Total Assessment$366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,930+8.9%
2024$11,869+1.3%
2023$11,722-0.3%
2022$11,759+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft2,307DeedBook 6567, Page 1706Recorded9/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$147,500
DeedBook 2380, Page 375