Skip to content

17 Elkshead Terr

Trenton, NJ 08620

Built 1988

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jun 28, 1997

Property Information

Block2709
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,183
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
24%
Improvement Value:$279,800
76%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,046+6.7%
2024$12,228+1.2%
2023$12,080-0.3%
2022$12,117+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$232,000
DeedBook 3213, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1988