Skip to content

1 Timber Wolf DrTrenton, NJ 08620

Built 1989

Last Sale Price
$455,500
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block2710
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page312

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,930
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,100
23%
Improvement Value:$335,400
77%
Total Assessment$433,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,277+6.7%
2024$14,319+1.2%
2023$14,145-0.3%
2022$14,188+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$455,500
Sq Ft2,930DeedBook 6381, Page 1991Recorded9/23/2019

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5911, Page 209

Property Sale

Sale
$314,900
DeedBook 4051, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 2457, Page 700