Skip to content

20 Doe DriveTrenton, NJ 08620

Built 1989

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 7, 2015

Property Information

Block2710
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page312

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
23%
Improvement Value:$319,000
77%
Total Assessment$414,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,600+9.4%
2024$13,344+1.2%
2023$13,183-0.3%
2022$13,223+3.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,524DeedBook 6231, Page 55Recorded10/14/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3109, Page 318

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2758, Page 251

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 2511, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1989