Skip to content

6 Cullen Way

Trenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Oct 10, 2022

Property Information

Block2712
Lot11.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page313

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,842
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
22%
Improvement Value:$365,200
78%
Total Assessment$466,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,436+6.7%
2024$15,405+1.2%
2023$15,219-0.3%
2022$15,265+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft2,842DeedBook 6503, Page 1941Recorded10/20/2022

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 5212, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 2005