Skip to content

32 Alessio TerraceTrenton, NJ 08620

Built 1995

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 1, 2017

Property Information

Block2724
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page340

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,838
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
21%
Improvement Value:$327,900
79%
Total Assessment$416,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,667+9.3%
2024$13,423+1.2%
2023$13,261-0.3%
2022$13,301+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6299, Page 185

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 3079, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1995