Skip to content

830 Ydv-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 1989

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 15, 1988

Property Information

Block2712
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page330

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
22%
Improvement Value:$300,500
78%
Total Assessment$385,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,578+6.7%
2024$12,726+1.2%
2023$12,572-0.3%
2022$12,611+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2439, Page 550