Skip to content

4330 Cross-Ham Sq RdRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 25, 2015

Property Information

Block2713
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page313

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,634
Acreage2.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
23%
Improvement Value:$320,600
77%
Total Assessment$414,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,596+6.7%
2024$13,681+1.2%
2023$13,515-0.3%
2022$13,557+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,634DeedBook 6235, Page 1335Recorded12/8/2015

Property Sale

SaleMulti
$469,000
DeedBook 4843, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3951, Page 22