Skip to content

4160 Cross-Ham Sq RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1962

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block2713
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page313

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
35%
Improvement Value:$170,600
65%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,184+6.7%
2024$8,608+1.2%
2023$8,503-0.3%
2022$8,529+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,552DeedBook 6431, Page 7Recorded2/18/2021

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,552DeedBook 6407, Page 117Recorded6/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1962