Skip to content

2 Sunflower Lane

Trenton, NJ 08620

Built 1995

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Nov 22, 1999

Property Information

Block2716.01
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
27%
Improvement Value:$225,900
73%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,843+6.7%
2024$10,163+1.2%
2023$10,040-0.3%
2022$10,071+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 3724, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$172,095
DeedBook 2885, Page 329