Skip to content

37 Kristopher Drive

Trenton, NJ 08620

Built 1995

Last Sale Price
$185,500
Last Sale Date
Aug 9, 1999

Property Information

Block2716.01
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
26%
Improvement Value:$234,400
74%
Total Assessment$316,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,168+6.7%
2024$10,467+1.2%
2023$10,340-0.3%
2022$10,372+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,500
DeedBook 3677, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1995