Skip to content

131 Cornflower Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1997

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Feb 23, 2000

Property Information

Block2716.03
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page3391

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
26%
Improvement Value:$236,600
74%
Total Assessment$318,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,220+6.7%
2024$10,517+1.2%
2023$10,389-0.3%
2022$10,421+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 3791, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1997