Skip to content

98 Kristopher DriveTrenton, NJ 08620

Built 1995

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block2716.02
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
28%
Improvement Value:$202,500
72%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,913+6.7%
2024$9,291+1.2%
2023$9,179-0.3%
2022$9,207+3.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,794DeedBook 6491, Page 85Recorded7/6/2022

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 6285, Page 936Recorded5/16/2017

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 5211, Page 1

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 4246, Page 74

Property Sale

Sale
$174,993
DeedBook 2997, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1995