Skip to content

62 Longwood DrTrenton, NJ 08620

Built 1992

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Dec 13, 2016

Property Information

Block2716
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,134
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
29%
Improvement Value:$184,800
71%
Total Assessment$258,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,113+6.7%
2024$8,542+1.2%
2023$8,438-0.3%
2022$8,464+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft2,134DeedBook 6271, Page 1065Recorded12/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1992