Skip to content

78 Longwood DrTrenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Date
Dec 4, 1997

Property Information

Block2716
Lot109
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page337

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
36%
Improvement Value:$126,100
64%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,911+6.7%
2024$6,477+1.2%
2023$6,399-0.3%
2022$6,418+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954