Skip to content

19 Dewar DrTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
May 10, 1999

Property Information

Block2716
Lot136
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page337

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
33%
Improvement Value:$147,500
67%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+6.7%
2024$7,270+1.2%
2023$7,182-0.3%
2022$7,204+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 3601, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1955