Skip to content

9 Dewar DrTrenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block2716
Lot141
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page337

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
37%
Improvement Value:$120,800
63%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,759+6.7%
2024$6,335+5.4%
2023$6,008-0.3%
2022$6,028+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6546, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1954