Skip to content

5 Dewar DrTrenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block2716
Lot143
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page337

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,021
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
33%
Improvement Value:$143,400
67%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,555+6.7%
2024$7,082+1.2%
2023$6,996-0.3%
2022$7,017+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,021DeedBook 6258, Page 1217Recorded8/11/2016

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5618, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1954