Skip to content

5201 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2018

Property Information

Block2716
Lot145
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page337

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
29%
Improvement Value:$165,200
71%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+6.7%
2024$7,676+1.2%
2023$7,583-0.3%
2022$7,606+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$218,000
DeedBook 5158, Page 144

Property Sale

SaleMulti
$131,600
DeedBook 4542, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1954