Skip to content

8 Kristopher DriveTrenton, NJ 08620

Built 1996

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Jan 17, 1996

Property Information

Block2716
Lot149
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
26%
Improvement Value:$229,900
74%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,879+6.7%
2024$10,196+1.2%
2023$10,073-0.3%
2022$10,104+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 3028, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1996