Skip to content

20 Kristopher DriveTrenton, NJ 08620

Built 1996

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Oct 25, 2002

Property Information

Block2716
Lot155
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page337

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
25%
Improvement Value:$262,700
75%
Total Assessment$349,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,320+6.7%
2024$11,547+22.6%
2023$9,420-0.3%
2022$9,449+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 4405, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$162,948
DeedBook 2923, Page 152