Skip to content

34 Kristopher DriveTrenton, NJ 08620

Built 1996

Last Sale Price
$162,204
Last Sale Date
May 16, 1996

Property Information

Block2716
Lot162
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
29%
Improvement Value:$196,600
71%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,561+6.9%
2024$8,946+1.3%
2023$8,834-0.3%
2022$8,862+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,204
DeedBook 3076, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1996