Skip to content

36 Kristopher DriveTrenton, NJ 08620

Built 1995

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 25, 2014

Property Information

Block2716
Lot163
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
27%
Improvement Value:$226,800
73%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,875+6.7%
2024$10,193+1.2%
2023$10,070-0.3%
2022$10,100+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 6192, Page 304Recorded4/30/2014

Property Sale

Sale
$176,048
DeedBook 2951, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1995