Skip to content

23 Sunflower LaneTrenton, NJ 08620

Built 1994

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Aug 8, 2013

Property Information

Block2723
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
30%
Improvement Value:$193,300
70%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,695+6.7%
2024$9,087+1.2%
2023$8,977-0.3%
2022$9,004+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6181, Page 768Recorded10/24/2013

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 4667, Page 256

Property Sale

Sale
$154,288
DeedBook 2889, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1994