Skip to content

68 Kristopher DriveTrenton, NJ 08620

Built 1995

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block2716
Lot183
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page3381

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
27%
Improvement Value:$225,800
73%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+6.7%
2024$10,223+1.2%
2023$10,099-0.3%
2022$10,130+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 6359, Page 1347Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6213, Page 466Recorded2/27/2015

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 5931, Page 172

Property Sale

Sale
$185,644
DeedBook 3139, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1995