Skip to content

147 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block2716
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page335

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
32%
Improvement Value:$123,400
68%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,407+6.7%
2024$6,005+1.2%
2023$5,932-0.3%
2022$5,950+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2926, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1975