Skip to content

201 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 5, 2025

Property Information

Block2716
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page335

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage919
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,300
43%
Improvement Value:$70,600
57%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,366+6.7%
2024$4,092+1.2%
2023$4,043-0.3%
2022$4,055+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft919DeedBook 6610, Page 1746Recorded12/1/2025

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft919DeedBook 6592, Page 1615Recorded6/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900